مقاومت نوری


مقاومت های نوری به عنوان مقاومت های وابسته به نو (LDR) شناخته می شوند. همچنین دستگاه های حساس به نور می باشند که اغلب برای نشان دادن حضور یا عدم وجود نور و یا برای اندازه گیری شدت نور استفاده می شوند.

در تاریکی مقاومت آنها بسیار بالا است و گاهی به 1MΩهم می رسد. اما هنگامی که سنسور LDR در معرض نور قرار می گیرد، مقاومت آن به شدت کاهش می یابد و بسته به شدت نور گاهی به چند اهم هم می رسد. مقاومت های نوری حساسیت های متفاوتی نسبت به طول موج اعمال شده اعمال شده دارند و همچنین دستگاه های غیر خطی می باشند.

Photoresistor ها کاربردهای خیلی زیادی دارند، اما گاهی توسط دستگاه هایی مثل دیودهای نوری و ترانزیستورهای نوری منسوخ می شوند.

انواع مقاومت نوری و مکانیسم کار:

مقاومت های نوری را بر اساس مواد مورد استفاده می توان به 2 نوع بیرونی و درونی تقسیم کرد. برای مقامت های نوری درونی از مواد غنی شده مانند سیلیکون یا ژرمانیم استفاده می کنند.

مقاومت های نوری خارجی از مواد غنی شده با ناخالصی ساخته می شوند و همچنین ناخالص ساز نامیده می شوند.

مقاومت های نوری یک تابع غیر خطی معکوس شدت نور است.

وابستگی طول موج:

حساسیت یک مقاومت نوری با طول موج نور متفاوت است. اگر طول موج خارج از محدوده رنج باشد مقاومت بر روی دستگاه تاثیری نخواهد داشت. می توان گفت LDRها در محدوده طول موج نور حساس نیستند.

به طور کلی مقاومت های خارجی وابسته به نور برای طول موج های طولانی تر نور با تمایل به مادون قرمز (IR) طراحی شده اند که می تواند با تغییر مقاومت دستگاه به علت اثرات حرارتی بر اندازه گیری تاثیر بگذارد. شکل زیر پاسخ طیفی آشکار سازهای هادی نور که از مواد مختلف ساخته شده است را نشان می دهد. دمای عملیاتی در K بیان شده و داخل پرانتز نوشته شده است.

حساسیت

مقاومت های وابسته به نور نسبت به دیودهای نوری و ترانزیستورهای نوری دارای حساسیت کمتری هستند.

دیودهای نوری و ترانزیستورهای نوری دستگاه های نیمه هادی واقعی هستند که از نور برای کنترل جریان الکترون ها و شکاف ها در اتصالات PN استفاده می کند. در حالیکه مقاومت های وابسته به نور اجزایی منفعل (passive) بدون اتصال PN می باشند.

اگر شدت نور ثابت باقی بماند مقاومت ممکن است به علت تغییردما تغییرات چشمگیری داشته باشد. بنابراین آنها به تغییرات دما حساس هستند. این ویژگی باعث می شود LDR ها برای اندازه گیری دقیق شدت نور مناسب نباشند.

تاخیر

یکی دیگر از ویژگی های مقاومت های نوری این است که تاخیر زمانی بین تغییر در نور و تغییرات مقاومت وجود دارد. این پدیده نرخ بازیابی مقاومت نامیده می شود.

به همین دلیل LDR ها را نمی توان در جایی که نوسانات سریع نور برای ضبط کردن و یا به کارگیری تجهیزات کنترل کننده ها صورت گیرد، استفاده نمود.

اما این ویژگی در برخی از دستگاه های دیگر مثل کمپرسور صوتی مورد استفاده قرار می گیرد که عملکرد مقاومت نوری برای یکنواخت کردن پاسخ می باشد.

برخی از کاربردهای مقاومت نوری

Photoresistorها اغلب به عنوان سنسورهای نور استفاده می شوند.آنها اغلب زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که حضور و یا عدم حضور نور را تشخیص دهند یا شدت نور را اندازه گیری کنند.

یک کاربرد سرگرم کننده جالب برای مقاومت های نوری ربات دنبال کننده خط می باشد که از یک منبع نور و 2 یا چند LDR برای تعیین تغییرات مورد نیاز استفاده می کند.

کمپرسورهای صوتی

کمپرسورهای صوتی دستگاه هایی هستند که بهره تقویت کننده صوتی را زمانیکه دامنه سیگتال بالاتر از مقدار تعیین شده است، کاهش می دهد.

نماد زیر برای نشان دادن مقاومت های وابسته به نور بر اساس استاندارد IEC می باشد.

گردآوری: تیم مهندسی الکتروهایپر

فروشگاه لوازم الکترونیک الکتروهایپر مشهد ارائه دهنده انواع قطعات الکترونیک، برق صنعتی، تجهیزات روشنایی، منابع تغذیه، سیم وکابل، تابلو ال ای دی و ال ای دی رشد گیاه می باشد.

لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس دفتر فروش :  2-37052400-051

مشاوره : 09155050073