مقادیر استاندارد مقاومت

در سال ۱۹۵۲ کمیسیون بین المللی الکترونیک (IEC) تصمیم گرفت مقادیر مقاومت و تلرانس آنها را به یک مقدار مشخص تعریف کند. در رنج های مقاومت این مقادیر به عنوان مقادیر ارجح یا سری E نامیده می شوند و در استاندارد    ثبت گردیده است.

این مقادیر استاندارد نیز برای قطعات دیگر مثل خازن ها، سلف ها و دیودهای زنر نیز تعیین شده است.  تعیین مقادیر مشخص برای مقاومت در سال ۱۹۵۲ مورد تایید قرار گرفت ولی مقادیر آن در دهه ۱۸۷۰ توسط مهندس ارتش رنارد معرفی گردید. این مسأله به تولید کنندگان جهت تولید مقاومت با مقادیر تعیین شده بسیار کمک می کند. همچنین این استانداردسازی باعث یکپارچگی و هماهنگی در بازار مصرف و تولید ایجاد می نماید.

علاوه بر استاندارد مقادیر تعیین شده برای مقاومت، استانداردهای دیگری نیز در خصوص پارامترهای دیگر از قبیل اندازه مقاومت، نحوه شماره گذاری، توان و... جهت تولید و ارائه این قطعه وجود دارد.

مقادیر استاندارد سری E

به عنوان پایه، سری E12 به این معنی است که در هر کدام از ضریب های ده دهی دوازده رنج متفاوت از مقاومت وجود دارد. مقادیر این رنج ها برابر است با:   

این گونه می توان گفت که مقدار مقاومت ۲۱٪ یا ۱/۲۱ برابر بیشتر از مقدار قبلی است. به طور مثال اگر اولین مقدار را ۱در نظر بگیریم، مقدار بعدی تقریبا ۱/۲ می شود. همین طور مقدار به بعد ۱/۵، ۱/۸، ۲/۷، ۳/۳ و.... و تمام این مقادیر می توانند ضریبی از ۱۰ را داشته باشند.

سری های متفاوتی از استاندارد E وجود دارد که به ترتیب زیر می باشد. E6، E12، E24، E48 و..

گردآوری: تیم مهندسی الکتروهایپر

فروشگاه لوازم الکترونیک الکتروهایپر مشهد ارائه دهنده انواع قطعات الکترونیک، برق صنعتی، تجهیزات روشنایی، منابع تغذیه، سیم وکابل، تابلو ال ای دی و ال ای دی رشد گیاه می باشد.

لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس دفتر فروش :  2-37052400-051

مشاوره : 09155050073