ترمیستور

ترمیستور ها مقاومت های حساس به دما هستند این قطعات اغلب به عنوان سنسورها استفاده می شود. کلمه تریستور  از ترکیب 2 کلمه ترمال و رزیستور (termistor)  تشکیل شده است. همه ی مقاومت ها به نحوی وابستگی به شرایط دمایی دارند که در مشخصه های همان قطعه معمولا توضیح داده می شود. در اغلب مقاومت های متغییر و ثابت وابستگی حرارتی به حداقل ممکن رسیده است اما در مورد ترمیستور ها این ویژگی تشدید می شود.

ترمیستورها بر خلاف سایر مقاومت ها نسبت به دما وابستگی معکوس دارد به این معنی که وقتی دما افزایش پیدا می کند مقدار مقاومت کم می شود، به این نوع از ترمیستورها NTC می گویند. نوع دیگری از ترمیستورها وجود دارد که با افزایش دما و مقدار مقاومت افزایش می یابد به این نوع از ترمیستورها PTC گفته می شود.

 ترمیستورها نیمه هادی های سرامیکی هستند که در ساخت آنها از اکسیدهای فلزی استفاده شده است. البته نوع اکسید فلز تعیین کننده ویژگی های الکتریکی قطعه می باشد. مثلا در ساخت NTCها معمولا از اکسید فلزهای کبالت، نیکل، آهن، مس یا منگنز استفاده می شود و برای PTCها از اکسید فلزهای باریم، استرانتیوم یا سرب استفاده می شود. 

شکل های مختلف و نماد مربوط به ترمیستور در زیر آمده است. ترمیستورها به طور کلی در بازه دمایی 55- تا 200 درجه سانتیگراد مورد ایتفاده قرار می گیرند. همچنین از لحاظ ساختاری انواع مختلفی دارند که این اختلاف در مشخصه های مربوط به رنج دمایی، مقدار مقاومت اهمی، سرعت پاسخ گویی به دما و... دیده می شود.

در ادامه منحنی پاسخ گویی به دمای ترمیستور در مقایسه با ترموکوپل و RTD نشان داده شده است. همچنین مثال ساده ای از نحوه استفاده در مدار آورده شده است.


گردآوری: تیم مهندسی الکتروهایپر

فروشگاه لوازم الکترونیک الکتروهایپر مشهد ارائه دهنده انواع قطعات الکترونیک، برق صنعتی، تجهیزات روشنایی، منابع تغذیه، سیم وکابل، تابلو ال ای دی و ال ای دی رشد گیاه می باشد.

لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس دفتر فروش :  2-37052400-051

مشاوره : 09155050073