مقاومت متغییر

مقاومت متغییر مقاومتی است که مقدار آن می تواند تنظیم شود. مقاومت متغییر در اصل یک قطعه الکترونیکی می باشد که معمولا از ترکیب یک اتصال متحرک الکتریکی بر روی یک مقاومت تشکیل می شود.

وقتی مقاومت متغییر به عنوان یک تقسیم کننده ولتاژ 3 پایه استفاده شود پتانسیومتر نامیده می شود. وقتی ففط با 2 پایه و به عنوان مقاومت متغییر استفاده شود رئوستا نامیده می شود. همچنین مقاومت های متغییری که به صورت الکترونیکی نغییر می کنند نیز وجود دارند. در این گونه مقاومت ها به جای عمل مکانیکی تغییرات به صورت الکترونیکی انجام می شود. این مقاومت ها پتانسیومترهای دیجیتالی نام دارند.

انواع مقاومت متغییر

پتانسیومتر، 

رئوستا 

مقاومت دیجیتالی

پتانسیومتر

یکی از رایج ترین انواع مقاومت های متغییر، پتانسیومترها هستند. پتانسیومترها به عنوان تقسیم کننده های ولتاژ عمل می کنند. این قطعه کاربرد بسیار وسیعی در مدارهای الکترونیک دارد. به مقاومت های متغییری که برای تنظیم و یا کالیبره کردن یک مدار یا عملکرد قسمتی از مدار استفاده می شوند، پتانسیومترهای trimmer یا trimpots می گویند. این پتانسیومترها اغلب کوچک بوده و بر روی برد نصب شده و با استفاده از یک پیچ گوشتی تنظیم می شوند. مقاومت های trimmer انواع مختلفی دارند که 2 نوع متداول آنها مقاومت های یک دور (single turn) و یا چند دور (multi turn) است.

رئوستا

ساختار رئوستا ها بسیار شبیه به پتانسیومترها هستند اما به عنوان تقسیم کننده ولتاژ استفاده نمی شوند و بیشتر به عنوان یک مقاومت متغییر به کار گرفته می شوند.

در گذشته رئوستاها به عنوان قطعات کنترل توان به صورت سری با بار (لامپ الکتریکی) استفاده می شدند. امروزه رئوستاها دیگر به این صورت استفاده نمی شوند به این دلیل که یک روش کم بازده می باشد.

مقاومت های دیجیتالی

مقاومت های دیجیتالی یکی از انواع مقاومت خای متغییر هستند که مقدار آن به وسیله ی سیگنال الکترونیکی تغییر می کند. تغییرات در این مقاومت ها معمولا به صورت پله ای بوده و توسط پروتکل های دیجیتالی مانند I2C و یا سیگنال های ساده down/up انجام می شود.

گردآوری: تیم مهندسی الکتروهایپر

فروشگاه لوازم الکترونیک الکتروهایپر مشهد ارائه دهنده انواع قطعات الکترونیک، برق صنعتی، تجهیزات روشنایی، منابع تغذیه، سیم وکابل، تابلو ال ای دی و ال ای دی رشد گیاه می باشد.

لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس دفتر فروش :  2-37052400-051

مشاوره : 09155050073